Inovativní vázací body s nestandardním závitem a prodlouženou délkou šroubu

S rozvojem výrobních technologií se stále více objevují požadavky na jednoduchou ale účinnou manipulaci s břemeny, která dokáže nejenom zefektivnit výrobu, ale zajistí i bezpečnost na pracovišti.Jaké výrobky nám mohou pomoct snadno a rychle?

Vázací body jsou již dlouhá léta neodmyslitelnou součástí mnoha provozů, kde slouží jako základní stavební kameny pro plynulý provoz při práci s těžkými břemeny. Proto je potřeba spolu s rozvojem průmyslu a nových technologií i v tomto ohledu držet krok a neustále oblast vázacích a upínacích prostředků vylepšovat.

Jedním ze základních produktů, které bylo potřeba inovovat a nabídnout tak širší pole působnosti jsou otočné vázací body VRS (bez montážního klíčku) a VRS-F (s montážním klíčkem). Donedávna bylo možné vyrábět tyto body jen se standardní délkou šroubu. Pokud bylo v provozu potřeba delšího šroubu, bylo nutné použít další přechodové komponenty. Tento systém činil manipulace náročnější jak po stránce vyšších nákladů, tak i nutností použít dva prvky namísto jednoho. Německé společnosti RUD, která je dlouhodobě leadrem v oblasti výroby vázacích bodů, se podařilo pomocí nové technologie kování upravit rozměry a tvary závěsného oka tak, že je možné do něj instalovat širokou škálu délek šroubů, aniž by bylo nutno jakkoli upravovat podmínky používání. Zároveň nosnost bodů do všech směrů tahu zůstává na 100 %. Nyní lze vázací body VRS-F s delšími šrouby používat například pro instalaci do břemen ze šedé litiny nebo rozličných slitin hliníku, kde je požadavek na delší nosný závit šroubu.

Šrouby a závity

Standardní délka šroubu je 1,5x průřez závitu. Pro oceli třídy 11 a výše vyhovuje minimální délka činného závitu 1x průřez závitu a 1,25x průřez závitu pro ocelolitiny. U hliníkových slitin je minimum 2x průřez závitu a pro lehké kovy s malou pevností a šedou litinu minimálně 2,5x průřez závitu nebo pokud je to možno, šroub skrz materiál zajištěný maticí s podložkou. Jednou z podmínek správného používání je dosednutí hlavy šroubu na rovnou plochu břemene a jeho správné dotažení. Proto je potřeba vždy před instalací vázacího bodu zkontrolovat činnou délku šroubu a hloubku (činného závitu) otvoru v břemenu. Vázací body s delšími šrouby jsou vyráběny od závitu M10 se šroubem délky 16–70 mm do závitu M30 se šroubem délky 46–190 mm. Vázací body VRS–F a VRS mohou být trvale zatíženy, v tomto případě doporučujeme zajistit šrouby lepidlem, např. Loctite. Tyto vázací body lze dodat i z jinými typy závitů jako jsou jemné metrické, palcové, Withwotrh a další. Délky šroubů a typy závitů je třeba specifikovat v poptávce.

Máte-li zájem o bližší informace k otočným VRSF bodům neváhejte nás kontaktovat.