Ložiskové vázací body – řešení pro otáčení břemen

Vázací body jsou již dlouhá léta neodmyslitelnou součástí mnoha provozů, kde slouží jako základní stavební kameny pro plynulý provoz při práci s těžkými břemeny.

Většina otočných vázacích bodů se díky otáčení nastaví do správného směru zatížení, což je důležité zejména při použití více pramenných vázacích prostředků. Tato skutečnost je zásadní výhodou oproti pevným vázacím bodům (např. bodům dle DIN580 apod.), protože pevné body se při nesprávném zatížení mohou nebezpečně odšroubovat a poškodit. V praxi se ale stále častěji objevuje potřeba vázacích bodů, které lze použít také pro otáčení břemen. Běžné otočné vázací body totiž nejsou pro tyto operace zcela vhodné kvůli vznikajícímu tření, proto i zde nelze vyloučit samovolné uvolnění, a to ani při požadovaném dotažení utahovacím momentem.

Německá společnost RUD, která je dlouhodobě lídrem v oblasti výroby vázacích bodů, má svém portfoliu celou řadu typů otočných vázacích bodů a také otočné vázací body vhodné pro otáčení břemen. Tyto vázací body jsou vybaveny kuličkovým ložiskem a jsou právě ideální volbou pro takové aplikace. Díky kuličkovému ložisku jsou vznikající síly při zvedání bez rázů převedeny na rotační pohyb, který je plynulý i pod plným zatížením.

VWBGV a VWBG

Šroubovací vázací body VWBGV (standardní metrické závity v rozmezí M8 až M30) a VWBG (standardní metrické závity v rozmezí M36 až M100) jsou základním typem otočných vázacích bodů s radiálním kuličkovým ložiskem. Jsou optimálním a všestranným řešením pro manipulaci s rozměrnými břemeny jako jsou například lisovací formy. Konstrukce bodu umožňuje zatížení ve všech směrech. Vázací body jsou otočné o 360° a závěsné oko, které je volně pohyblivé je sklopné až o 230°. Body VWBGV a VWBG jsou také vybaveny speciálními značkami pro rychlou kontrolu možného opotřebení. Díky těmto značkám obsluha snadno pozná, zda je bezpečné vázací bod dále používat. U standardních závitů je možné dodat bod s variabilní délkou šroubu, a kromě standardních metrických závitů jsou k dispozici i verze s jemným metrickým, palcovým nebo withworth závitem.

  Vázací body VWBG a VWBG-V

 

PP – Power Point

Šroubovací vázací body řady Power Point disponují dokonce radiálním a axiálním ložiskem a jsou tak rovněž vhodné pro otáčení břemen. Stejně jako typ VWBG jsou i tyto vázací body, otočné pod zatížením o 360° a zatížitelné ve všech směrech. Kromě toho jsou jedinečné v tom, že na jejich tělo je možné napřímo připojit závěsný hák, závěsný kruh nebo vázací řetěz a tyto prvky jsou také sklopné až o 230°. Poskytují tak univerzální připojení ke všem běžným typům vázacích prostředků. U standardních závitů je možné dodat body s variabilní délkou šroubu, a kromě standardních metrických závitů jsou k dispozici i verze s jemným metrickým nebo palcovým závitem. Firma RUD pak tuto řadu vázacích bodů vyrábí i jako navařovací.

 Vázaí body řady Power Point

U obou výše zmíněných typů vázacích bodů jsou závěsné prvky v dostatečné vzdálenosti od povrchu břemene, což předchází kontaktu vázacího prostředku s břemenem. Vázací body jsou také, kromě potřebného značení dle příslušných norem, vybaveny RFID čipy pro jednoduchou elektronickou evidenci.

Dodavatelem vázacích bodů RUD pro Českou republiku je naše společnost Tesort spol. s r.o., která má v oblasti bezpečné manipulace mnohaleté zkušenosti. Šroubovací vázací body a další vázací prostředky naleznete také v našem E-shopu. V případě zájmu nebo bližších informací se proto na nás neváhejte obrátit. Rádi Vám pomůžeme navrhnout nejvhodnější řešení pro Váš provoz.

Jan Dragoun