„Kam s tím? “ Ptal se Neruda. Nejlépe na odkládací stojany společnosti Tesort!

Bezpečnostní předpisy nám zakazují práci pod zavěšeným břemenem. Jak ale podložit břemeno, tak aby pod ním mohli zaměstnanci bezpečně pracovat a nebylo ohroženo jejich zdraví?

Na tuto otázku jsme dlouho hledali odpověď. Nakonec na základě podnětů a požadavků zákazníků především z oblasti nástrojáren a lisoven vyvinula speciální odkládací stojany, které disponují sklopnými kolečky a horní plochou vyloženou polyuretanovou deskou. Odkládací stojany mají základní nosnost v rozmezí od 3 do 25 t, lze ji však modifikovat dle požadavků zákazníka. Svými vlastnostmi snadno nahradí nevhodné varianty manipulace s břemenem, jako např. posazení břemena na špalky, ze kterého může břemeno sklouznout nebo zcela zakázanou variantu práce pod zavěšeným břemenem. 

Odkládací stojany mají pro zvýšení bezpečnosti horní plochu vyloženou polyuretanovou deskou s ocelovou montážní mřížkou. Standardně se používají desky o síle 15–20 mm. Použitím polyuretanové desky je výrazně zvýšen adhezní koeficient mezi plochou břemena a dosedací plochou odkládacího stojanu. Pokud je odkládací plocha stojanu kovová nebo vyložená dřevěnou deskou, je výrazně snížen adhezní koeficient a hrozí zde riziko sklouznutí nebo posunutí odloženého břemena. Pro srovnání lze uvést některé adhezní koeficienty např.:

·         Železo – železo, koef. µ 0,10

·         Železo – dřevo, koef. µ 0,20 až 0,25 (v závislosti na kvalitě a povrchu)

·         Železo – polyuretan, koef. µ 0,6 – 0,8 (v závislosti na povrchu PU – hladký / broušený)

Odkládací stojany jsou navrženy tak, aby byly vždy k dispozici, a naopak, aby je bylo možno odvézt a uskladnit. Z tohoto důvodu jsou vybaveny speciálními kolečky s polyuretanovou obručí a polyuretanovým torzním silent-blokem, který zajišťuje automatické sklopení koleček při zatížení stojanu břemenem. Nezatížené stojany lze pak snadno přesouvat po podlaze.

Společnost Tesort vyrábí stojany různých výšek. Pro odložení břemena a práci na jeho bocích a horní ploše jsou stojany navrženy o výšce od 400 mm do 700 mm s kolečky umístěnými na vnitřní straně odkládacího stojanu. Odkládací stojany s vyšší konstrukční výškou (do 2 000 mm) jsou určeny pro činnosti na spodní ploše břemene. Tyto stojany nemají středové výztuhy a kolečka mohou být (v závislosti na délce a šířce stojanu) umístěna na vnějším půdorysu stojanu. 

Odkládací stojany nižších nosností mohou být osazeny teleskopickými madly pro ruční přenášení, naopak těžší a rozměrnější odkládací stojany mohou být vybaveny navařovacími vázacími body pro přepravu pomocí zdvihadla. Na základě požadavků zákazníka lze navrhnout a vyrobit také asymetrické odkládací stojany a podpěrné stojany pro jiné činnosti.

V případě zájmu se neváhejte obrátit na společnost Tesort v Příbrami, která Vám pomůže navrhnout konkrétní řešení pro Váš provoz.